בתי אבות סיעודיים

והדרת פני זקן היא אחת המצוות הנפוצות ביותר והוותיקות ביותר בעם היהודי. גם יהודים שאינם שומרי תורה ומצוות הקפידו ומקפידים על קיום המצווה החשובה הזו. מאז היותו של העם היהודי לעם, הושם הקשיש במרכז התרבות וההוויה היהודית. קשישי העדה קיבלו את כל הכבוד הראוי למעמד, והנובע מחוכמתם המצטברת ומיכולתם ליישב את בעיות המשפחה והסביבה הקרובה בדרכי נועם ובסמכות מלאה.

אולם עם השנים שחלפו הפכו זקני העדה, מזקנים סתם, לזקנים המאריכים ימים, ובזכות קידמה טכנולוגית ותרופות חדישות, הם חיים לעיתים עד עשרות שנים יותר מזקני הדורות הקודמים, וחשיפתם לנזקי בריאות ופגעי הסביבה גברו עם השנים. כיום ישנה בישראל אוכלוסייה גדלה והולכת של קשישים הנזקקים לטיפול סיעודי, ובתי אבות סיעודיים הופכים לנפוצים יותר מבעבר.

טיפול בקשיש סיעודי – אל תעשו זאת בעצמכם

להבדיל מבתי האבות הרגילים, בהם הקשישים מתפקדים בצורה מלאה או חלקית, הרי שבתי האבות הסיעודיים מאוכלסים בקשישים שאינם יכולים עוד לתפקד באורח עצמאי, ונזקקים לטיפול אישי צמוד. הטיפול האישי איננו מסתכם בטיפול הרפואי בלבד, אלא כולל את כל היבטי חייו האישיים של הקשיש, כמו מקלחות, האכלה, החלפת בגדים וניקיון בסביבתו של הקשיש.

כאשר מדובר בקשישים סיעודיים, ברוב המקרים משפחתו של הקשיש מתקשה לעמוד במשימות שמצבו של הקשיש מציב בפני המשפחה, וקשישים כאלה בדרך כלל יסבלו מרמה כזו או אחרת של הזנחה גם אם לא מכוונת. בתי האבות הסיעודיים לעומת זאת מודעים היטב לצרכים המיוחדים של הקשיש הסיעודי והם נערכים מכל הבחינות לטיפול בו.

תנו להם לחיות בכבוד זה כל מה שהם מבקשים

ההחלטה להכניס את אבי המשפחה או את אם המשפחה לבית אבות איננה קלה גם כאשר מדובר במצב רגיל בו הקשיש מתפקד. אפילו קשישים המבקשים להיכנס לבית אבות מודעים לקושי שבהחלטה, אולם ההחלטה על הכנסת קשיש סיעודי היא קשה הרבה יותר. מצד אחד עומדים רווחתו של הקשיש והטיפול בו לנגד עינינו כשמצד שני מכרסמות תחושות האשם העצמיות והחשש מאופי הטיפול שיקבל יקירינו.

בין בתי האבות הסיעודיים בישראל, ניתן למצוא בתי אבות מהרמות הגבוהות בעולם, הכוללות צוותים רפואיים צמודים, מטפלים מקצועיים ואווירה נינוחה ורגועה, המנעימה ככל האפשר את זמנו של המטופל. על מנת לבחור את בית האבות הסיעודי המתאים לכם ביותר, תוכלו לפנות ליועצים מקצועיים המכירים את התחום, והפועלים מול רשימה גדולה של בתי אבות.